GDZIE JEST BÓG?

To chyba najbardziej znany fragment biografii zmarłego w ubiegłym miesiącu Elie Wiesela – amerykańskiego pisarza i dziennikarza, laureata pokojowej Nagrody Nobla, autora jednej z najgłośniejszych książek o Holokauście zatytułowanej Noc. Pisał w niej m.in. o tym, jak go zmuszono, by wraz z innymi więźniami przyglądał się egzekucji dwóch mężczyzn i chłopca. Mężczyźni zginęli natychmiast, dla chłopca lina okazała się za krótka, męczył się na niej między życiem a śmiercią jeszcze pół godziny. „Na Boga, gdzie teraz jest Bóg?!” – wykrzyknął któryś z więźniów. Wiesel pisze: „Usłyszałem wewnątrz głos, który mówił: Gdzie jest? Oto gdzie jest – wisi tam, na tej szubienicy”.

Rozmawiałem niedawno z pewną panią, która powtórzyła pytanie tamtego wstrząśniętego więźnia. Gdzie jest dobry i wszechmocny Bóg, gdy jedno z jego dzieci niszczy zło? Nie wiem, o jakie zło chodziło w tym wypadku: zdradę, chorobę, śmierć? Gdy człowiek krwawi na twoich oczach, nie czas na zabawę w Centralne Biuro Śledcze – leczenie rannego zawsze ma pierwszeństwo przed łapaniem sprawcy.

Nie po raz pierwszy spotkałem kogoś, kto doznawszy zwichnięcia duszy, zamraża ją na amen, by w ten sposób uśmierzyć ból. Czasem unieruchomione miejsce przysypuje warstwą publicystycznego chrustu: „Nie znoszę polskiego Kościoła, mierzi mnie polityka na ambonie i monstrualna Świątynia Opatrzności”. Do tego rodzaju publicystycznej apologetyki jestem dobrze przygotowany, argument reductio ad Rydzykum rozbroiliśmy w tej konkretnej rozmowie dość szybko. Po c (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

EWANGELIĄ PO GŁOWIE

Wirtualizacja miłosierdzia

Z liberała konserwatysta

AUTOSTRADA DO NIEBA

Z WŁASNEJ WOLI


komentarzeFacebook