JA, JUDASZ
Sándor Márai, "Trzydzieści srebrników", Zeszyty Literackie, Warszawa 2016, s. 184.

Ewangelia mówi o nim niewiele. Pochodził z Kariotu, a właściwie z Keriotu, czyli w przeciwieństwie do pozostałych apostołów nie z Galilei pogan, ale z Judei. Zajmował się finansami, a to rodzi już więcej domysłów. Jan zapisuje, że kradł oraz że sprzeciwiał się marnotrawstwu Marii z Betanii, która namaściła stopy Jezusa drogocennym olejkiem nardowym. Kiedy ewangeliści wymieniają jego imię, dodają skrupulatnie, „który Go zdradził”. Znamy go zatem jako zdrajcę, ale kim był jako człowiek? Zdradził, owszem. Ale dlaczego? Pierwsze i drugie pytanie wydają się nierozdzielnie ze sobą związane. Nic więc dziwnego, że w ciągu dwudziestu wieków kultury chrześcijańskiej kolejni pisarze i artyści próbowali dopisać brakującą biografię człowieka, który wydał na śmierć Boga.

Odpowiedzi były różne. Wśród nich znajdziemy i apologię w gnostyckiej apokryficznej Ewangelii Judasza, i wizję największego potępieńca dantejskiego Piekła:

Duch, co największe bodaj cierpi męki. Którego wewnątrz czarnej paszczy głowa, A sam na zewnątrz jej nogami miota Mistrz mówił, oto „Judasz Iskariota”!...

Jest też i ludowy rudzielec, odgrywany w misterium kalwaryjskim, albo wieszana, obijana i palona kukła wielkopiątkowa. Judasz – pragmatyk z broadwayowskiego musicalu, Judasz – rewolucjonista, polityk, oszust… Jedni poprzestali na ocenie. Inni usiłowali go zrozumieć. Wśród tych drugich znalazło się wielu, którzy potraktowali to zadanie bardzo osobiście. Skoro się okazało, że człowiek jest zdolny do tak wielkiej zdrady, to czy jest coś, co mnie przed nią obroni? Czy pokusa zdrady dotyczy każdego człowieka, czy może jedni są na nią uodpornieni? Ci przyzwoici, wykształceni, dojrzali, pobożni…? Jacy?

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZAWSTYDZENIE

BŁOGOSŁAWIENI, KTÓRZY ZOBACZYLI

TO, CO NAS WIĄŻE

ADRES ZAMELDOWANIA

GDZIE KIERUJESZ WZROK


komentarzeFacebook