BELKI I DRZAZGI

Nie wiem, skąd się bierze w ludziach gen, którzy każe im przeżywać po stokroć każde wystąpienie idioty, zamiast trwać w niczym niezmąconym zapatrzeniu w mędrca. Rozmawiając z różnymi osobami podczas licznych ostatnio spotkań autorskich i wykładów, nie mogę się nadziwić, dlaczego tak bardzo się przejmują wynurzeniami jakiegoś dziwnego proboszcza, który nienawiść i pogardę do ludzi innych niż on sam nazywa miłością do ojczyzny. Żołądkują się, bo ktoś pozwolił, by w siedzibie Episkopatu zorganizowano spotkanie z homofobem, który zrobił sobie zawód z głoszenia rzeczy niezgodnych zarówno z Katechizmem Kościoła katolickiego, jak i ze zdrowym rozsądkiem. Przeżywają każde wystąpienie biskupa, któremu ambona uporczywie myli się z telewizyjnym studiem, a obecną władzę darzy miłością pensjonarki. Ludzie, z którymi rozmawiam, mówią mi, że są zmęczeni, dramatycznie rozczarowani, że Kościół powinien coś z tym zrobić, że Kościół musi. Jeśli odważą się zabrać głos w tej sprawie, słychać w nim, że są na skraju decyzji, by rzucić to wszystko w cholerę i jechać w duchowe Bieszczady. Powiedzieć: Ja do was nie należę, ja z wami nie mam nic wspólnego. Prowadźcie dalej te swoje ideologiczne wojenki, „dawajcie świadectwo prawdzie”, brońcie przez atak i cieszcie się jedynym męczeństwem, na jakie was stać – odrobiną hejtu w internecie. Ja wysiadam.

Mówię im zawsze to samo. Że Kościół, w którym żyję, jest w kryzysie od dwóch tysięcy lat. I od tyluż jest na krawędzi rozpadu. Że zawsze byli w nim i będą święci gotowi oddać swoje życie za innych i tacy, dl (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

IMIĘ BOGA

Te schody nie mają końca

AUTOSTRADA DO NIEBA

Co mówi Duch do Kościoła

TROCHĘ CISZY


komentarzeFacebook