Archwium > Numer 527 (07/2017) > Orientacje > ZABIĆ SIĘ - ŁATWO POWIEDZIEĆ

ZABIĆ SIĘ - ŁATWO POWIEDZIEĆ
"Mężczyzna imieniem Ove", reżyseria: Hannes Holm, występują: Rolf Lassgard, Bahar Pars, Filip Berg, Ida Engvoll, Tobias Almborg, Szwecja 2015, dystrybucja: Aurora Films.

Rety, co za paskudny typ. Wydawało się, że w kategorii filmowego sąsiada z piekła rodem pierwsze miejsce jest dożywotnio zarezerwowane dla Walta Kowalskiego, głównego bohatera Gran Torino. Tymczasem tytułowy Mężczyzna imieniem Ove z obrazu Hannesa Holma jest jeszcze bardziej irytujący. Można odnieść wrażenie, że starszy pan żyje tylko po to, aby uprzykrzać innym życie. Donosy, pouczenia, połajanki – dla Ovego, wieloletniego sprzątacza na kolei, to codzienność. Ale zwrot „można odnieść wrażenie” jest tu dość istotny, bo przecież każdy człowiek to osobna historia, a historia Ovego jest wyjątkowo smutna. Najpierw zmarła jego ukochana żona, potem niespodziewanie wyrzucono go z pracy. To sprawiło, że prześladująca go mania natręctw bardzo się nasiliła.

Jest coś jeszcze – Ove nie chce już dłużej żyć. Życiowy marazm zapędził go w rejony, w których jedynym ratunkiem wydaje się dobrze zawiązany na szyi sznur. Ten już został przygotowany, gdy nagle za oknem hałas. To nowi sąsiedzi. Co za idioci – myśli Ove, patrząc na ich samochód z przyczepą. Ściąga sznur i idzie im pokazać, jak należy poprawnie zaparkować. Samobójstwo samobójstwem, ale porządku trzeba przestrzegać. Co by to było, gdyby każdy tak hałasował?

Upierdliwy, ale myślący

Komedia o potencjalnym samobójcy? To nie miało prawa wypalić, a jednak się udało. Sukces tkwi w podejściu reżysera Hannesa Holma do tematu starości. Przez całe życie Ove był mężczyzną raczej prostolinijnym, typem jednego z tysiąca aniżeli jednego na tysiąc. Chronicznie wręcz nieprzystosowany do zmieniającego się świata, najchętniej op (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Sobczyński - ur. 1985, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był redaktorem prowadzącym miesięcznika "Film", publikował m.in. na łamach pism "Przekrój","K MAG", "Exklusiv", "Polska Times" oraz na portalach Filmweb i Onet. Odpowiedzialny za program festiwalu filmowego Transatlantyk. Redaktor książki "Świat żelaznych szmat" Zygmunta Kałużyńskiego oraz autor powieści "Nie rozumiemy się bez słów". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POJEDYNEK

WIDOK Z POZYCJI KLĘCZĄCEGO

CO PRZEGAPILIŚCIE W KINIE W TYM ROKU

ŻYĆ, NIE TYLKO PRZEŻYĆ

DZIESIĘĆ NAJLEPSZYCH


komentarzeFacebook