ZACZĘŁO SIĘ

W codziennych podróżach tramwajami, autobusami i metrem towarzyszą mi teraz pies oraz Timothy Snyder. Niewielką książkę On Tyranny amerykański historyk opublikował wkrótce po objęciu urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa i na skutek aktualnych niepokojów w Europie, także w Polsce. Służy mi ona jako tarcza wobec politycznej rzeczywistości, coś na kształt laickiego modlitewnika. Złożona z dwudziestu króciutkich rozdziałów, jest sumą lekcji i instrukcji życia we współczesnym świecie, medytacją nad złem, a także rozważaniem o potrzebie dobra i odwagą uprawiania go.

Ta książeczka, wycyzelowana i błyskotliwa, jest stworzona do lektury ponawianej i praktykowanej – jako kompendium obejmuje zaskakująco wiele wymiarów życia. Po pierwsze Snyder uchwycił w niej zagrożenie, w jakim się znajdujemy. Jest nim powrót władzy powiązanej z systemem przemocy, niesprawowanej w imieniu ludzi, lecz dominującej i przeciwko nim skierowanej. Nazywa sprawy po imieniu: przestrzega przed tyranią. To słowo, zawarte w tytule, ma piorunujące znaczenie. Odsuwa na bok dywagacje o tym, czy można w nieskończoność stopniować pogorszenie stanu wolności i demokracji. Snyder budzi: zło już tu jest, zaczęło się. Najlepsze, co można zrobić, to reagować adekwatnie do finału, ku jakiemu zmierza. Nie czekać, sprzeciwiać się i przeciwdziałać.

Po drugie autor w klarowny i nieodparty sposób pokazuje, że już tu byliśmy – jako ludzkość doświadczyliśmy tyranii całkiem niedawno. Przywołuje XX-wieczny faszyzm, nazizm, komunizm. Pokazuje – na wypreparowanym modelu – jak się robi zło, jak się je instaluje (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ARESZT TYMCZASOWY

BOGINI NA TYGRYSIE

CZYTELNIA CZASOPISM

CUDOWNE SKUTKI HAMOWANIA

NAJKRÓTSZE DNI W ROKU


komentarzeFacebook