Archwium > Numer 528 (08/2017) > Felietony > PRZYSZŁOŚĆ PRZESZŁOŚCI

PRZYSZŁOŚĆ PRZESZŁOŚCI

Za stary jestem, by się podniecać czczym pożądaniem znajdowania w świecie miejsc i rzeczy idealnych. Nie ma takich. A fiksując się na ich wyobrażeniu (tworzonym najczęściej przez proste zanegowanie elementów danej mi rzeczywistości), popełniam jeden z najcięższych, a zarazem najmniej dostrzeganych i omawianych przez moralistów grzechów – grzech nieuważności.

Być może, jak chcą mądrzejsi ode mnie, to pycha jest korzeniem wszelkiego ludzkiego zła. Ja jednak będę twierdzić, że to nieuważność jest jego pniem. Proszę spojrzeć na mechanikę takiej na przykład zdrady: najpierw jest przemożna chęć uznania siebie i swoich pragnień za ostateczne prawo i punkt odniesienia, dalej jest jednak pominięcie osoby, którą owa zdrada zabije lub przybije, przytłumienie jej obrazu, usunięcie za parawan, tak by samym swoim istnieniem nie przeszkadzała w skierowaniu się na złą drogę. Każdy z nas ma już też pewnie swój prywatny, całkiem pokaźny cmentarzyk, na którym codziennie sygnaturka ogłasza zgon kolejnej szansy danej nam po to, byśmy wyrwali się wreszcie z dobijającej – i nas, i Boga – przeciętności, porwali się na jakiś miniheroizm, by naszym horyzontem przestało wreszcie być: „nie być złym człowiekiem”, żebyśmy stali się człowiekiem dobrym. Czyż nie?

Ileż codziennie szans na to, by nie oddać ciosu, dać jałmużnę nie z pieniędzy, ale z czasu. Ileż niewykonanych telefonów z wybaczeniem, bezinteresownie miłych SMS-ów, niedarowanych długów. Ilu miniętych po drodze biedaków: żebraków, uchodźców, chorych, na których minięcie zawsze mamy racjonalne wytłumaczeni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Te schody nie mają końca

WYKLUCZENIE KOMUNIKACYJNE

ETACIK U PANA

ZMĘCZENIE MATERIAŁU

SPOTKANIE


komentarzeFacebook