Archwium > Numer 529 (09/2017) > Pytania w drodze > BÓG CIĘ KOCHA - CO TO ZNACZY?

BÓG CIĘ KOCHA - CO TO ZNACZY?

 Od wczesnej młodości biorę udział w spotkaniach różnych wspólnot Kościoła. Wysłuchałem wielu kazań, katechez, rekolekcji, konferencji. Bardzo często pojawiało się w nich zdanie: „Bóg cię kocha”. Muszę przyznać, że to piękne stwierdzenie zaczęło mnie w pewnym momencie irytować. Być może dlatego, że tak często je słyszę. Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej o tym, czym jest miłość Boga do nas.

Zdanie „Bóg cię kocha” jest chyba najkrótszym i najbardziej adekwatnym wyrażeniem istoty Ewangelii. Pewnie dlatego tak często możemy je usłyszeć w Kościele. I dobrze, że tak jest. Z drugiej strony nawet najpiękniejsze prawdy o Bogu mogą nam spowszednieć, jeśli są przekazywane bez należytego szacunku dla ich głębokiej treści. Najgorzej jednak, jeśli wypowiadając tak wzniosłe słowa, nie staramy się o to, by nasze życie odpowiadało temu, co mówimy. Jeśli nie podejmujemy wysiłku, by słowo łączyło się z czynem, to z całą pewnością wszystkie, nawet najpiękniejsze prawdy staną się irytujące i zaczną być postrzegane jako oderwane od rzeczywistości. „Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą” (1 J 3,18).

Jednak to, że słowa „Bóg cię kocha” są niekiedy głoszone w irytujący sposób, nie zmienia faktu, że są prawdziwe i do tego tak zdumiewające, że można całe życie medytować nad ich znaczeniem. Żeby jednak taka medytacja miała sens, trzeba

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZKOŁA WIARY

CZYM JEST PYCHA?

PACIERZ CZY MODLITWA WŁASNYMI SŁOWAMI

WYTRWAŁOŚĆ

Większe dzieło


komentarzeFacebook