Archwium > Numer 535 (03/2018) > Felietony > PUSTE SZUFLADY SZYFONIERY

PUSTE SZUFLADY SZYFONIERY

Stefan Szczepłek

Magazyn „Press” postanowił zamieścić artykuł o moim biurku. Dobrze to wpłynęło na moje samopoczucie i kiedy po chwili udawania – czy wypada? – wyraziłem zgodę, koleżanka z redakcji wyjaśniła mi przez telefon, o co chodzi. Im dłużej mówiła, tym moja radość z wyróżnienia bardziej gasła.

Redakcja nie szukała wcale dziennikarzy wybitnych, jak mi się przez moment wydawało, tylko ostatnich takich, którzy tkwią jeszcze w średniowieczu, czego wyrazem jest właśnie posiadanie biurka. Rówieśników „nieszporów sycylijskich”. Młodzi mają dzisiaj biurka w laptopach, iPadach i smartfonach, a pracować mogą nawet w toalecie, o czym świadczą niektóre wpisy zamieszczane przez nich na Twitterze. Starsi też używają laptopów, tyle że nie trzymają ich na kolanach, a na biurkach.

Solidne drewniane biurko z szufladami ma swój urok, zapach, tajemnice i przypomina czasy, w których futboliści grali skórzanymi piłkami, w skórzanych czarnych butach, a na grzbietach mieli zdrowe bawełniane koszulki, nieoszpecone żadną reklamą. Tamta romantyczna epoka już dawno odeszła, ale „gabinet”, w którym pracuję (pokój trzy na trzy metry), mimo że znajduje się w bloku z wielkiej płyty, jest odporny na zmiany. Niemal wszystko na biurku, na półkach i na ścianach związane jest z jakimiś sportowymi historycznymi wydarzeniami. Kiedy przystępuję w tym muzeum do pracy lub siedząc w fotelu, czytam książkę, czuję się jak żywy eksponat i bardzo mi z tym dobrze. Tak wygląda azyl.

Żona, w trosce o mój wizerunek, prze (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POCIĄG POLSKI

GRÓB NIEZNANEGO KOLARZA

SZCZEBRZESZYN, CHRZĄSZCZ I WIEPRZ

W POWIETRZU

KSIĘGARNIE NISKICH PÓŁEK


komentarzeFacebook