Archwium > Numer 538 (06/2018) > Felietony > ZAMKNIĘTE KOŚCIOŁY

ZAMKNIĘTE KOŚCIOŁY

Paweł Krupa OP

Księgi pokutne (Libri poenitentiales)1 powstałe pomiędzy VI a XI stuleciem zawierały szczegółowy wykaz kar i pokut, jakie kapłani powinni zaaplikować penitentom proszącym o odpuszczenie grzechów. Pokuta często miała charakter publiczny. Najciężsi grzesznicy, na przykład zabójcy, nie mieli prawa wstępu do kościoła i podczas nabożeństw stali na zewnątrz odziani w wór pokutny. Dla innych było miejsce jedynie w kruchcie kościoła, gdzie z oddali i niewyraźnie słyszeli słowa świętej liturgii. Byli też tacy, których wpuszczano do środka, jednak przed ofiarowaniem musieli opuścić kościół. Inni wreszcie mogli pozostać do końca, lecz nie wolno im było składać darów ani przyjmować komunii świętej.

Ten starożytny zwyczaj zaniechany już w średniowieczu odżył na moich oczach w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku w małej wiosce na Podhalu. Nowy proboszcz ze zdumieniem stwierdził, że na niedzielnym nabożeństwie widzi w kościele same kobiety – mężczyźni stali na zewnątrz bądź w przedsionku kościoła. Przez kilka tygodni prosił, namawiał, przekonywał – bez skutku. W końcu umieścił na tablicy ogłoszeń wielki plakat z kolorowym napisem: „W pierwszych wiekach chrześcijaństwa przed kościołem lub w kruchcie stali: zabójcy, zdziercy, cudzołożnicy…”. W następną niedzielę, pod chórem wprawdzie, ale już w środku, tłoczyła się gromada zakłopotanych gazdów.

Przypomniałem sobie o tym, kiedy kilka tygodni temu odwiedzałem moją rodzinną miejscowość. Postanowiłem zajść do fary, nazywanej tutaj potocznie „dużym kościołem”. To serc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TRES VIDIT ET UNUM ADORAVIT

JEZUSOWA KOMPANIA

WIELKI WYBUCH MIAŁ SWÓJ WYBUCH

Pragnienie światła

Otrzymaliście Ducha


komentarzeFacebook