Archwium > Numer 543 (11/2018) > Felietony > KAMIENNE SCHODKI SIENY

KAMIENNE SCHODKI SIENY

Stefan Szczepłek

Jakieś ćwierć wieku temu przyjechała do Polski delegacja pracowników UEFA (Unii Europejskich Związków Piłkarskich) w celu rozegrania towarzyskiego meczu z pracownikami PZPN. Żeby goście ze Szwajcarii wynieśli z Polski jak najmilsze wspomnienia, przygotowano im program obowiązkowy dla turystów: spacer po Starym Mieście i Kamiennych Schodkach w Warszawie, Kazimierz Dolny nad Wisłą, a potem degustację polskich specjałów w pałacu w Dęblinie. To wszystko w przeddzień meczu, aby ich nieco osłabić.

Szwajcarzy przeszli przez Starówkę z godnością i bez zbędnych pytań. Zadali tylko jedno: Czy wspinanie się po Kamiennych Schodkach z ulicy Brzozowej to jakiś skrót, żeby się szybciej dostać na rynek?

W Kazimierzu Dolnym, zmęczeni już nieco podróżą i zwiedzaniem, oglądając z wieży zamkowej jedną z najbardziej znanych panoram w Polsce, zadali pytanie wprost i z naszego punktu widzenia niezbyt taktowne: A właściwie dlaczego wy nas tutaj przywieźliście?

Przypominam sobie tę sytuację sprzed lat, ilekroć oglądam za granicą coś pięknego, co pod względem urody i historii przewyższa atrakcje w Polsce. Odbierało mi mowę, kiedy zwiedzałem zamek templariuszy w portugalskim Tomar, kościoły i alkazary w Andaluzji czy Sankt Petersburg. Są takich miejsc setki. Tworzą je ludzie lub natura. Te w Polsce są lepsze i gorsze, ładniejsze i brzydsze. O naszym stosunku do nich decydują emocje, a czasami polonocentryzm. Nie jesteśmy pępkiem świata, ale też nie mamy najmniejszych powodów do kompleksów.

We wrześniu w Toskanii jeździłem od miasta do miasteczka, podziwiając prace architekt&o (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KĄTY KAŻDEGO Z NAS

HERBATA Z KARDAMONEM

MOGIŁA POD MUREM

W POWIETRZU

SZELEST POŻÓŁKŁYCH KARTEK


komentarzeFacebook