Archwium > Numer 553 (09/2019) > Pytania w drodze > DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIĆ

DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIĆ

Wojciech Surówka OP

W czasie letnich wakacji czasami nie miałem okazji uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej. Zastanawiam się, dlaczego akurat w niedzielę musimy chodzić do kościoła. Czy nie możemy pójść w jakiś inny dzień? Przecież to chyba wszystko jedno, ważne, żebym raz na jakiś czas pojawił się w kościele – uważa jeden z czytelników.

 

Pytanie to pojawia się za każdym razem, gdy rozpoczyna się sezon letni. Dotyczy ono jednak nie tylko uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej podczas wakacji, ale szeroko pojętej praktyki życia katolickiego. Niedawno na łamach miesięcznika „W drodze” Cezary Kościelniak, pisząc o zjawisku sekularyzacji, zwrócił uwagę na ogromną rolę, jaką w przeżywaniu wiary odgrywa zwyczaj. „Rytmu wiary nie określają tylko czynności liturgiczne w świątyni, ale także – użyję tu sformułowania o. Stanisława Nowaka OP – liturgia domowa i wyzwalająca życie wiary codzienność zwyczaju i przyzwyczajenia do religijności”1. Widzimy więc, że gdy zastanawiamy się nad uczestnictwem w niedzielnej mszy świętej, dotykamy problemu katolickich zwyczajów, które siłą rzeczy podlegają pewnej metamorfozie. Zasadnicze pytanie brzmi, co z nich pozostaje niezmienne, jak również jakie nowe formy pobożności pojawią się w miejsce starych.

Odpowiadając na pytanie, chciałbym się przyjrzeć miejscu, jakie zajmuje niedziela w chrześcijańskim przeżywaniu czasu, a także jakie miejsce już w samym Dniu Pańskim zajmuje msza święta. Coraz częściej obserwujemy zjawisko późnego celebrowania mszy, o godzinie dw (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Surówka OP - ur. 1975, dominikanin, duszpasterz Lednicy 2000, mieszka na Polach Lednickich. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

UPOKORZENIE NIEPRZYJACIÓŁ KOŚCIOŁA

Czułość i wierność

Rodzicielka

Sylogizmy i życie

Owoce kontemplacji


komentarzeFacebook