Archwium > Numer 555 (11/2019) > Felietony > CO ARTYSTA MOŻE I CO POWINIEN

CO ARTYSTA MOŻE I CO POWINIEN

JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI

We wrześniu byłem na premierze Projektu Laramie Moisésa Kaufmana, w reżyserii Michaela Gielety, w jego przekładzie. I powiem bez żadnej ostrożności: dostaliśmy spektakl znakomity przez to, jak jest ważny, jak w Polsce aktualny, jak poprowadzony, zagrany, utkany z drobnych wypowiedzi, które się uzupełniają, ścierają, a w ostatecznym rozrachunku budują ten niezwykły i rzadki efekt, jakim jest przepracowanie.

Tak, ten dramat jest o tym – o przepracowaniu zdarzenia. O tym, jak morderstwo na tle homofobicznym wchodzi w ludzi i ich przemienia. 

Pierwszą przyczyną przepracowania jest przyjazd do Laramie grupy młodych artystów, głównie aktorów, którzy próbują zrozumieć. Zadają pytania tak, jak powinno się je zadawać, żeby się czegoś dowiedzieć: nienapastliwie. Raczej wyzwalająco. Zadają pytania świadkom, mieszkańcom, funkcjonariuszom policji, Kościołów, wykładowcom, i nie naciskają, czując instynktownie, że wywiad oparty na wymuszaniu odpowiedzi nie prowadzi do niczego, a prawdziwą wartość ma pytanie zadane jako pewien początek, zaczyn. A potem trzeba cierpliwie czekać, aż ludzie sami zaczną opowiadać. Bo tylko wtedy mówią prawdziwie. Prawdziwie, czyli z wnętrza tego, co się dzieje w nich pod wpływem Osoby i Zdarzenia… Tak, to ciekawe zjawisko: ktoś jest pytany, w pierwszej chwili ucieka jak oparzony, potem sam wraca z odpowiedzią albo z przeprosinami za pierwotny brak reakcji. Pytanie bywa ziarnem niepokoju, nasieniem poczucia winy. W ostatecznym rozrachunku początkiem przygody sumienia.

Pierwsza, i być może najważniejsza, prawda, j (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Mikołajewski - ur. 1960, poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, reporter. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał "Wielki przypływ" reportaż o włoskiej wyspie Lampedusa, tom poetycki "Żebrak" i książkę dla dzieci "Wędrówka Nabu". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WIELKI AKTOR W ROLI WIELKIEGO AKTORA

TWARZ NIETWARZOWA

OKAZJA DO NAWRÓCENIA

RZYM JEST SZKOŁĄ WYRZECZEŃ

PIERWSZE KARTKI Z PODRÓŻY


komentarzeFacebook