Archwium > Numer 558 (02/2020) > Felietony > NAJPIĘKNIEJSZY ZAWÓD ŚWIATA

NAJPIĘKNIEJSZY ZAWÓD ŚWIATA

Stefan Szczepłek

Znakomity dziennikarz Paweł Reszka (dziś w redakcji tygodnika „Polityka”), odbierając nagrodę „Dziennikarza Dekady” Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, po zwyczajowych podziękowaniach powiedział: „Mam nadzieję, że transmisję z tej uroczystości ogląda moja mama, siedząca przed telewizorem w Choszcznie. Mamusiu, to dla ciebie ta nagroda”.

Niby nic, normalna, osobista reakcja dobrze wychowanego syna. Ale jest w tym coś więcej. Paweł wyraził to, co my, dziennikarze, czujemy i co przeży- wają nasze rodziny, przejmujące się naszą pracą. Bianka Mikołajewska (dziś OKO.press), druga laureatka tej nagrody, też miała komu dziękować.

Wykonujemy najpiękniejszy zawód świata. Nie siedzimy w pracy od 8 do 16, poznajemy ciekawych ludzi, uczymy się od nich, zwiedzamy świat.

Przede wszystkim jednak mamy poczucie, że czasami robimy coś pożytecznego. Gdyby nie niezależni dziennikarze, o wielu sprawach społeczeństwo w ogóle by nie wiedziało. Od najbardziej wstydliwych, ukrywanych na najwyższych szczeblach władzy i związanych z nazwiskami z pierwszych stron gazet, przez poziom średni, po lokalne.

Płacimy za to czasami wysoką cenę. Paweł Reszka, kiedy jeszcze był korespondentem „Rzeczpospolitej” w Moskwie, został pobity w przejściu podziemnym przez pięciu „nieznanych sprawców”. Zrobiło się o tym głośno w całej Europie, tym bardziej że zdjęcia posiniaczonej twarzy dziennikarza pokazywały w geście solidarności różne media. Sprawa oparła się o ministerstwa. Tyle że Paweł nie chciał takiej popularności.

Bianka Mikołajewska wspomniała ze sc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NA CAŁYCH JEZIORACH

SĄDNE DNI

SZELEST POŻÓŁKŁYCH KARTEK

ŚWIAT DOLNEGO ŚLĄSKA

ŚWIĘTO PAŃSKIEJ SKÓRKI


komentarzeFacebook