Archwium > Numer 562 (06/2020) > Felietony > KAWA W ZAWIESZENIU

KAWA W ZAWIESZENIU

Stefan Szczepłek

Na początku roku spotkaliśmy się w małym gronie rodziny i przyjaciół, żeby jak zwykle ustalić turystyczne plany. Siedzieliśmy sobie na małej przestrzeni, piliśmy wino, oglądaliśmy zdjęcia z wcześniejszych wspólnych wyjazdów. Za jeden z celów tegorocznych wypraw obraliśmy Biebrzański Park Narodowy.

No i na razie tam nie pojedziemy. Spłonęło ponad pięć tysięcy hektarów łąk i trzcinowisk, a wraz z nimi tysiące zwierząt. Cietrzewie i orliki są zagrożone wyginięciem. Kto by się przejmował zwierzętami, kiedy umierają ludzie?

Nie potrafię się nie przejmować. Nic nie mogę zrobić, ale myślę o tych zwierzętach, jakbym je znał. Przypominam sobie szczenięce lata, kiedy omijałem na drodze mrówki, żeby ich nie zadeptać, i nigdy nie miałem chłopięcej pokusy wsadzenia kija w mrowisko. Mama mi mówiła, że przecież zniszczyłbym ich dom i gdzie podziałyby się całe rodziny. No tak, nie ma życia bez domu i rodziny. To dobrze wiedziałem.

Utożsamiałem się z leśnymi bohaterami bajek La Fontaine’a i współczułem nawet lekkomyślnemu konikowi polnemu, który bawił się przez całe lato, zamiast myśleć o robieniu zapasów na zimę. Byłem po stronie czeskiego krecika, którego dom atakowały koparki, niosące cywilizację fabryk i blokowisk. Dziś w puszczy, która jeszcze całkiem nie zginęła, zagładę niosą harwestery, spod noży których uciekają krewni krecika.

Giną całe rodziny. Na Ursynowie nie ma już wróbli. Znikają gniazda jaskółek oknówek. Jerzyki, żywiące się m.in. komarami, niedługo będą tak rzadkie jak orły bieliki. Kiedy jedni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KAMIENNE SCHODKI SIENY

LUDZIE OD ŚWIĘTA

W POWIETRZU

SĄDNE DNI

ZAPOMNIANY GEST GARRINCHY


komentarzeFacebook