Archwium > Numer 566 (10/2020) > Felietony > KSIĘGARNIE NISKICH PÓŁEK

KSIĘGARNIE NISKICH PÓŁEK

Stefan Szczepłek

Pojechałem samochodem szukać roku 1967. To jest geriatryczna wersja rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady lub „wsiąścia” do pociągu byle jakiego.

Żyjemy w porze sprzyjającej erupcji stanów załamania. Nie można uciec tam, gdzie nie nosi się maseczek, bo takich miejsc nie ma. Do codziennych stresów doszło coś globalnego, od czego nie ma ucieczki.

Można oddać się zaległym lekturom, ale to niewiele załatwia. Myślami podąża się wprawdzie za akcją, ale ciałem pozostaje na kanapie. To żadna ucieczka. Można iść do kina, ale tam przed filmem trzeba obejrzeć dwadzieścia minut reklam. W domu wygrywam z nimi za pomocą pilota, ale w kinie nie mam żadnej władzy.

Oczywiście jakoś tam człowiek sobie ze wszystkim daje radę. Nie chcę jednak w to brnąć, od kiedy podczas Big Book Festivalu usłyszałem odpowiedź Krzysztofa Vargi na pytanie: „Dlaczego przestałeś pisać Dziennik hipopotama akurat 21 marca?”. Pisarz przedstawił dwa powody. Pierwszy wynika z kalendarza. Tego dnia skończył 52 lata. On się tym jeszcze przejmuje, ja wiem, że to się da przeżyć.

Drugi powód jest znacznie poważniejszy. Varga podejrzewał, że czas pandemii stanie się okresem wzmożonej aktywności wszelkiej maści autorów. Zmuszeni do siedzenia w domu, z braku innych zajęć będą pisać, a znajdą się, niestety, wydawcy, którzy wydrukują te płody w formie książkowej.

Istnieje więc daleko idące prawdopodobieństwo, że wkrótce zaleje nas fala grafomanii, reklamowanej jako dzieła wybitne. Bo przecież, gdy już ktoś podejmie ryzyko wydania, to będzie chciał to sprzedać. Wiadomo, że ksią (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŚWIAT DOLNEGO ŚLĄSKA

PUSTE SZUFLADY SZYFONIERY

LUDZIE OD ŚWIĘTA

LEKCJA NA CMENTARZU

SMUTEK TROPIKÓW


komentarzeFacebook