Archwium > Numer 566 (10/2020) > Felietony > MEANDRY KANONICZNOŚCI

MEANDRY KANONICZNOŚCI

Paweł Krupa OP

Zanim kwarantanna zamknęła przed nami drzwi sal wystawowych, petersburski Ermitaż pokazywał zwiedzającym obraz Sandra Botticellego Madonna della Loggia z Galerii Uffizi we Florencji. Może chciano w ten sposób pocieszyć amatorów malarstwa włoskiego renesansu po tym, jak Madonna Litta Leonarda da Vinci na dłuższy czas opuściła Petersburg i pojechała na jubileuszową wystawę do paryskiego Luwru.

W tym czasie przyszedł do mnie młody człowiek z pytaniem, czy widziałem Madonnę Botticellego i czy uważam, że jest kanoniczna. Początkowo nie bardzo pojąłem, o co mu chodzi. Okazało się, że wychowany w duchowej kulturze prawosławia chłopak szukał w dziele Botticellego cech teologicznego i artystycznego kanonu, jaki powinien charakteryzować święte ikony. Czuł się zagubiony. „Ale ona jest taka piękna – powiedział, rumieniąc się. – Czy ojciec myśli, że można się przed nią modlić?”. Nie miałem wątpliwości, że można, ale jednocześnie rozumiałem jego rozterki. Prawosławie przez wieki surowo strzegło własnej tradycji nie tylko w dziedzinie teologii, liturgii, sztuki sakralnej, ale nawet w gestach i słowach. Musiało chronić czystość wiary w najdrobniejszych szczegółach, przez dziesiątki lat żyjąc pod tatarską okupacją, a potem broniąc się przed wpływami schizmatyckiego z ich punktu widzenia Zachodu. Problemy pojawiły się także w łonie samej Cerkwi. Reforma patriarchy Nikona w połowie XVII wieku podzieliła rosyjskie prawosławie wojną o gesty i słowa, a staroobrzędowców obłożono kościelną klątwą. Ostatecznie zmiany przyjęto, jednak wielu zwolenników dawnego obyczaju wolało oddać ż (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SŁUCHANIE

Kto kocha, wypełnia Prawo

W BOŻYM OGRÓDKU: MATKA GENOWEFA

POKORNY ZWYCIĘZCA

Boży wybrańcy


komentarzeFacebook