Archiwum > Numer 537 (05/2018)
Samotność, która boli
W drodze 2018, nr 05
Jedną z najpoważniejszych chorób XXI wieku jest samotność. Żyjemy w tłumie, w kontakcie ze znajomymi poprzez media społecznościowe, ale często zupełnie sami. Jak dobrze przeżywać ten stan? Psycholog prof. Bogdan de Barbaro wyjaśnia jaka samotność jest destruktywna, a jaka może przynieść nam pożytek - ważny jest głębszy kontakt z innymi i samym sobą. Krzysztof Popławski OP opowiada, czego nauczył go samotny pobyt na misji w Chinach. Marcin Majewski zwraca uwagę na przeżywanie osamotnienia i opuszczenia przez bohaterów biblijnych, Cyprian Klahs OP pisze o oswajaniu życia pustelniczego w tatrzańskiej kaplicy na Wiktorówkach. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, dlatego warto przeczytać wywiad z gerontopedagogiem Marleną Mayer, która opowiada o demencji i chorobie Alzheimera: jak chorzy postrzegają świat, w jaki sposób się nimi opiekować. W numerze ponadto: rozmowa z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii Zbigniewa Herberta o ukrytym obliczu poety; Maciej Zięba OP opowiada się za niedzielami wolnymi od handlu; ks. prof. Janusz Nawrot przypomina po co nam przykazanie niedzielnego świętowania; ks. Robert Skrzypczak komentuje kontrowersje związane z ustawą antyaborcyjną; Tomasz Gałuszka OP opowiada o kulisach Wielkiej Schizmy.

rok wydania: 2018
liczba stron: 152
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Samotność, która boli
Bogdan de Barbaro, Roman Bielecki OP

Miłość bez wolności to brak granic między osobami, który doprowadza do utraty odrębności, osobności i własnego ja. Natomiast wolność bez miłości skutkuje swawolą i destrukcją związku.

Krzysztof Popławski OP, Katarzyna Kolska

Ludzie żyjący w związkach, otoczeni rodziną, bywają niejednokrotnie bardzo samotni. Bo samotność nie jest związana z tym, co jest na zewnątrz, ale z tym, co się dzieje wewnątrz człowieka.

Marcin Majewski

Są ludzie, którzy żyją sami, ale niekoniecznie czują się wyizolowani - pozostają w bliskich związkach i relacjach. Są też żyjący w związkach, którym mimo wszystko doskwiera poczucie samotności. Samotność bowiem to nie brak ludzi, ale brak relacji.

Cyprian Klahs OP
Samotność jest wpisana w człowieka, nie da się jej wyrzucić, mało tego, trzeba ją przyjąć i przeżyć. Jest ona bowiem niezbędna do prawdziwego spotkania z sobą samym, a w efekcie do prawdziwych relacji z innymi.

Marlena Meyer, Michalina Kaczmarkiewicz

Za 30 lat w Polsce na alzheimera będzie chorowało dwa miliony ludzi. Każdy z nas jest potencjalnym opiekunem. A także potencjalnym chorym. Możesz być robotnikiem albo profesorem - ta choroba nie oszczędza nikogo.Kościół i wolność


Intrygujące karty Kościoła


Orientacje


Dominikanie na niedziele


Felietony
Facebook