Archiwum > Numer 554 (10/2019)
W drodze 2019, nr 10
ŻYCIE BEZ OGRANICZEŃ czyli o Matce Bożej w tęczowej aureoli, reklamach alkoholu, które powinny nas niepokoić i młodym pokoleniu chorobliwie przyspawanym do smartfonów - w najnowszym, październikowym miesięczniku "W drodze".

Żubr ratuje małego jeżyka Polacy piją coraz więcej, po alkohol sięgają coraz młodsze dzieci. Nie ma się co dziwić, skoro nie przeszkadzają nam reklamy piwa w telewizji. Oglądają je nie tylko dorośli, reklamy - choć trudno w to uwierzyć - adresowane są także do dzieci, które dowiadują się, że alkohol pozwala się wspaniale bawić, a ludzie, którzy go piją są szczęśliwi i uśmiechnięci. O piciu bez ograniczeń i o Norwegach, którzy wprowadzili całkowity zakaz reklamy alkoholu opowiada Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Smartfon w kufrze Przepaść międzypokoleniowa jest coraz większa. I nic już tego nie zmieni. Dzielą nas nie tylko poglądy ale przede wszystkim technologia. Młodzi rodzą się ze smartfonem w ręce i się z nim nie rozstają. Stamtąd czerpią wiedzę o życiu i świecie. Robią to, co sprawia im przyjemność, jeśli coś ich nudzi - rzucają to w kąt. Najważniejsza dla nich jest opinia środowiska i rówieśników, boją się hejtu choć sami hejtują. Nazwano ich pokoleniem płatków śniegu, które nigdy nie dorośnie. Jacy są? Jacy będą? O tym mówi socjolog prof. Tomasz Szlendak.

Waloryzowanie głupoty W ostatnich tygodniach dość często mieliśmy poczucie, że jako osoby wierzące jesteśmy prowokowani i wyśmiewani. Czy Matka Boża w tęczowej aureoli powinna obrażać osoby wierzące? A może należy głośno protestować, gdy ktoś maszeruje w Paradzie Równości niosąc waginę w kształcie serca, która ma nawiązywać do niesionej na procesji Bożego Ciała monstrancji z Najświętszym Sakramentem? O tym, między innymi rozmawiamy z ks. Andrzejem Dragułą, który tłumaczy jaka jest różnica między obrazą uczuć religijnych, świętokradztwem i bluźnierstwem. - Nie jestem pewien czy na wszystkie tego typu zaczepki powinniśmy reagować, ponieważ, przepraszam że powiem to wprost, czasami naszą reakcją waloryzujemy głupotę.

Czy trzeba się spowiadać z poglądów? Żyjemy w przykładnym sakramentalnym małżeństwie, ale nie widzimy nic złego w tym, że inni preferują związki partnerskie. Nie przeszkadza nam to, że dorosłe dzieci przed ślubem mieszkają razem, rozumiemy, że czasami aborcja albo nawet eutanazja to jedyne i najlepsze rozwiązania. Czy wolno nam tak myśleć? A jeśli tak myślimy, czy powinniśmy się z tego spowiadać? Odpowiedzi na te pytania udziela wieloletni duszpasterz, dominikanin ojciec Cyprian Klahs.

W tym numerze piszemy także o wychowaniu bez kar i nagród; przedstawiamy najnowszy raport na temat mężczyzn, z którego wynika, że mężczyźni coraz częściej golą pachy i nakładają makijaż ale za to chętniej niż kiedyś angażują się w wychowanie dzieci i obowiązki domowe; przyglądamy się skutkom pobożności masowej - do czego nas taka religijność zaprowadzi?; zaglądamy do kościelnej kasy i szafy, czyli rozmawiamy o pieniądzach, modzie i zapachu kadzidła. Jak co miesiąc polecamy felietony, recenzje, i rozważania na niedzielę.

Miesięcznik "W drodze" można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

rok wydania: 2019
liczba stron: 144
       DOSTĘPNE FORMATY:

       E-WYDANIE:

Wstępniak
Roman Bielecki OP


Rozmowa w drodze


Życie bez ograniczeń
Krzysztof Brzózka, Piotr Świątkowski

Alkohol jest w Polsce towarem powszechnego użytku. Jak bochenek chleba albo masło. A alkohol nie jest normalnym towarem, bo inaczej nie byłoby na jego sprzedaż specjalnych zezwoleń.

Andre Stern, Dominik Jarczewski OP

Jeśli chcemy, by nasze dzieci były szczęśliwe, to w ich oczach musimy być szczęśliwymi dorosłymi. Jeśli nie widzą nas jako szczęśliwych dorosłych, nigdy nie będą wiedzieć, co to znaczy.

Łukasz Popko OP

Każda propozycja teologiczna, filozoficzna i społeczna głosząca, że sposobem na szczęście człowieka i społeczeństw jest zniesienie wszelkich granic, obiecuje iluzję, rzecz niemożliwą.

Tomasz Szlendak, Tomasz Maćkowiak

Młodzi nigdy nie "dorosną" w naszym rozumieniu. Nie zmienią się. Nie ma co na to liczyć. To jest inna formacja kulturowa. Pozostaną tacy, jacy są. Zmieni się jedynie świat wokół nich, i to w taki sposób, że będą w stanie go zaakceptować.

Barbara Frątczak-Rudnicka
Panowie nie tylko golą pachy, ale też owłosienie na całym ciele. Uważają, że od dobrego wyglądu zależy sukces życiowy. Są nawet gotowi nakładać makijaż. Czy to kryzys męskości, czy narodziny nowego typu mężczyzny?Spowiadam się


Co robimy podczas mszy świętej?


Pytania w drodze


Orientacje


Dominikanie na niedziele


Felietony
Facebook