Pragnienie absolutne
Nie o formułę i metodę tu chodzi, ale o powrót do Bożych przykazań, których wyliczanie rozpoczyna się słynnym "Słuchaj, Izraelu...". Słuchaj, a granice twojego "ja", będą rozerwane i zadasz sobie pytanie nie: "Jak żyć?", ale pytanie o wiele bardziej pierwotne: "Po co żyjesz?".

Wystawianie ocen współczesnemu życiu duchowemu en bloc może być znakiem duchowej pychy, doznanego zawodu i frustracji na drodze do Boga, może też okazać się zakamuflowaną formą reklamy własnej szkoły i blasków człowieka „duchowo spełnionego” i w pełni zadowolonego. Miło jest być wyrozumiałym mistrzem i skromnym, cierpliwym doradcą, który „wie”, bo „przeżył”. Nie dość powtarzania, że każda dusza to inny świat — choć oczywiście nie może to prowadzić do relatywizmu, nie dość przypominania, że życie duchowe zawsze przypominało rozrzucone po świecie ogniska, które z perspektywy czasu, z dystansu, na który nas nie stać, układały się w zapierające dech, mocno na siebie oddziałujące konstelacje. Wolno nam jedynie wskazać na trendy, które wysyłają fałszywe światło — bez założenia jednak złej woli u kogokolwiek.

W pogoni za metodą

Często spotykam ludzi, którzy — według ich słów — pragną spełnić się w Bogu, żywią pragnienie Boga, napędzani ogromnie dynamiczną wewnętrzną siłą, myślą, jak dotknąć Bożego serca, jak znaleźć się w Bogu. Przeczuwając w sobie radosną obietnicę, zachowują się jak młodzi, zakochani w sobie małżonkowie. Nie są na tyle naiwni, żeby nie liczyć się z trudami podjętych przez nich poszukiwań — są szlachetnie ofiarni, niekiedy zdumiewający w ascetycznym programie dnia codziennego, wytrwali na modlitwie i w lekturze słowa Bożego, rzeczywiście utalentowani w sposobie nazywania duchowej rzeczywistości. Moc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Zioło OCSO - ur. 1961, drogę zakonną rozpoczynał jako dominikanin, w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1995 roku przeszedł do trapistów. Jest autorem książek, m.in. "Dziennik Galfryda"; "Bobry Pana Boga"; "Mamo, mamo, ile kroków mi darujesz?"; "Piosenka humbaka". Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa W drodze ukazał się wywiad-rzeka z Michałem Zioło pt. "Po co światu mnich?" Mieszka w opactwie Notre-Dame d'Aiguebelle na południu Francji. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Nieznośny ciężar okruchu

Pytania o przyjaźń

Przez okulary dawnych dni

Przyjdzie śmierć i będzie miała twoje oczy

Czesław


komentarzeFacebook