Archwium > Numer 358 (06/2003) > Pielgrzymka wiary > Dotknij ran, wytrzymaj wątpliwości

Dotknij ran, wytrzymaj wątpliwości
Czy o sile i prawdziwości wiary nie świadczy między innymi jej zdolność do udźwignięcia wątpliwości oraz krytycznych, palących pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź?

Drogi, które w końcu okazują się naprawdę owocne, zaczynają się zazwyczaj od trudności i chaosu. Nasz samolot wylądował w Bombaju z ośmiogodzinnym opóźnieniem. Człowiek, który zgodził się czekać na mnie na lotnisku o wpół do szóstej rano i miał mi przekazać wszystkie informacje oraz dyspozycje na dalszą podróż po Indiach i Nepalu, dawno już odszedł, nie zostawiając żadnej informacji. Jedyny zastępczy kontakt też zawiódł: mężczyzna, którego numer telefonu miałem zapisany na wszelki wypadek, wyjechał przed tygodniem na rok do Rzymu. Tuż po wylądowaniu dowiedziałem się, że po drodze zginęły wszystkie moje bagaże. Człowiek, który tak natarczywie oferował mi swoją pomoc na lotnisku, okazał się wkrótce chytrym oszustem, a hotel Metropol gniazdem nicponi, którzy wykorzystując moje zmęczenie, nieznajomość języka, kursu walut i tutejszych stosunków, bombardowali mnie swą nachalną usłużnością i agresywnie domagali się kwoty, której bezwstydną wysokość z bólem sobie później uświadomiłem. Rzadko kiedy czułem się tak opuszczony i bezsilny, jak w to pierwsze popołudnie mojej indyjskiej wyprawy.

W końcu udało mi się w nocy uciec z hotelu pod opiekę miejscowego seminarium duchownego i przy pomocy dwóch jezuitów — u których po raz kolejny mogłem podziwiać typowo jezuicką zdolność łączenia błyskotliwej inteligencji ze skutecznym działaniem i uprzejmością — zaplanowałem sobie dokładnie następny dzień (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomáš Halík - ur. 1948, wyświęcony tajnie na kapłana w roku 1978, pracował jako psychoterapeuta, obecnie duszpasterz akademicki, kieruje Czeską Akademią Chrześcijańską, wykłada filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Radziłem się dróg

Mistyka a duchowa diagnoza naszych czasów

Chrześcijanie a ekologia

Przemilczać czy upubliczniać

Religia i polityka


komentarzeFacebook