ROK 1943
Czy naprawdę nie można było uniknąć krwawego polsko-ukraińskiego konfliktu o Wołyń i Galicję Wschodnią? Co należy zrobić, by pamięć o tragicznej przeszłości nie niszczyła nas tu i teraz?

FOT. TOMAS BANKAUSKAS/UNSPLASH.COM


Eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu poświęcono w ostatnich miesiącach setki publikacji, ukazało się kilkanaście książek, na ekrany wszedł film Wojciecha Smarzowskiego. Co jeszcze można powiedzieć na ten temat w krótkim z konieczności tekście? W jaki sposób skłonić czytelnika do głębszej refleksji? Apelowali o to przed laty prymas Józef Glemp, papież Jan Paweł II, arcybiskup Józef Michalik w odpowiedzi na gesty pojednania kardynała Myrosława Lubacziwskiego, metropolity Lubomyra Huzara i metropolity Światosława Szewczuka. Coraz częściej jednak mamy do czynienia z tabloidyzacją, a niekiedy wręcz z żerowaniem na tragedii, do której doszło przed ponad 70 laty. Skoro nawet głos największych autorytetów czy wybitnych osobistości nie dotarł do tych, do których powinien dotrzeć, to cóż po moich słowach?

W takich chwilach zwątpienia myślę o tych, którym przyszło działać w czasach znacznie trudniejszych, kiedy się wydawało, że nie ma już nadziei. I rozumiem, że milczenie nie jest właściwą odpowiedzią na wyzwanie, przed jakim się znaleźliśmy. Tym bardziej że właśnie przemilczanie zbrodni wołyńskiej jest najczęściej pojawiającym się zarzutem pod adresem rzeczników pojednania polsko-ukraińskiego, do których zaliczam także siebie.

Przemilczana zbrodnia?

Wbrew twierdzeniom autorów i uczestników niezliczonych dyskusji zbrodnia, do której doszło na Wołyniu w 1943 roku, nie była przemilczana. Mówili o niej i pisali przedstawiciele elity politycznej, hierarchowie kościelni, intelektualiści. Pisali i wypowiadali się publicznie historycy. Gdy tylko zniknę (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Aleksandra Hnatiuk - ukrainistka, profesor Instytutu Slawistyki PAN. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Autorka m.in. "Pożegnania z imperium" (2003) oraz "Odwagi i strachu" (2015). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TRZY PRZYJŚCIA JEZUSA

O powtarzaniu imienia Jezus

Szukając prawdy

Przystanek Narnia

Działać z miłości


komentarzeFacebook